Jyotish(Vedik Astroloji) ile Batı Astrolojisi arasında ne gibi farklar vardır?

Astrolojinin ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmemekle birlikte,en az altı bin yıllık bir geçmişi olduğu söylenmektedir. En eski çağlarda bile insanlar Güneş, Ay ve yıldızlarla ilgilenmişler,onları gözlemleyerek çeşitli anlamlar çıkartmışlardır. Kalıntılarda bulunan eşya ,vb. üstünde çeşitli burç ve yıldızların sembolleri görülmektedir.
Batı Astrolojisinin kökü olan Klasik(Medieval) Astroloji M.Ö 2800 lerde Babil’de çok gelişmişti ve Kalde çöktüğünde,bilim adamları Mısır ve Hindistan’a dağıldılar. Şüphesiz o devirlerde de Hint Astrolojisi kökü çok eskilere dayanan zengin bir sisteme sahipti,ama matematiksel kurgusu ile gök hareketlerinin yansıtılmasında kullanılan yöntemler geri sayılırdı. Zodyak burçlarının ve tutulma düzlemine dayanan koordinat sisteminin Hint’lilere Mezopotamya yoluyla geçtiği sanılmaktadır. M.Ö 6.yüzyılda yaşamış olan ünlü Hint Astroloğu Vahara Mihira’nın vermiş olduğu doğuş zamanları listesinin enlem ve boylam olarak Mezopotamya’ya uyduğu görülmektedir.Fakat bu bilgi Vedik Astroloji’nin Kalde’den türediği anlamına gelmez, çünkü Hintliler Batı Astrolojisinde yok olan iki özelliği kullanmışlardır.
1-Takım Yıldızların Burçlar kuşağını (Sidereal Zodiak),
2- 27 Nakşatra (Ay bölünmeleri) kullanmışlardır.

Sidereal Zodiak, yörüngelerinde dönen gezegenlerin içinde bulundukları hayali kuşak, Zodiak burçları denilen her biri 30’ar derecelik 12 eşit parçaya bölünmüştür.Burada burçlar gerçek Takım Yıldız gruplarına karşılık gelir.
Batı Astrolojisi ise Tropikal Zodiak yani Güneş’in 0 derece Koç burcunda bulunduğu, güney yarıküreden kuzey yarıküreye geçtiği yeri(ekinoks,bahar noktasını)referans alır ve her zaman Takım Yıldız gruplarına karşılık gelmez çünkü ekinokslar(20 mart-Koç ile 23 Eylül Terazi burçlarının başlangıç noktaları) kaymaktadır.Dünya 23 ½ derecelik bir eğimle dönmektedir.Dünya boylam ekseninin bu eğimden ötürü yalpalayarak dönmesi, ekinoksların yılda 43 ile 56 saniye arasında bir hızla hareket ederek daha erken oluşmasına neden olur. Bu küçük hareket yıllarca sürerek, Siderial Zodiak’a kıyasla Tropikal Zodiak’ın yaklaşık olarak 71 yılda 1 derece,2130 yılda bir burç, ya da 25570 yılda bir tam tur yapacak şekilde geriye doğru hareketini sağlar. Böylece, Sidereal Zodiak(sabit yıldız grupları ve aynı isimleri taşıyan burçlar) ile Tropical Zodiak(hareketli,mevsimsel)arasında yaklaşık 23-24 derece
fark oluşmuştur. Bu iki Zodiak arasındaki boylam farkına Ayanamsha denir.Böylece, haritası çıkarılan kişinin Yükselen burcu genelde değişebilir.
İki tip harita vardır. Güney Sistemi, Kuzey Sistemi.Kuzey Hindistan sisteminde daima Lagna birinci ev olarak alınıyor ama Güney Hindistan sisteminde Lagna devamlı değişiyor. Benim kullandığım Kuzey Hindistan sistemi… Müslüman Arap astrologlardan etkilenen Avrupalı Ortaçağ Astrologları da bu Kuzey Hindistan modelini kullanmışlar. Bununla birlikte Güney Hint toprakları çok az işgal edildiği için Güney Sistemi geleneksel olarak bozulmamış.

Jyotish’de 9 Graha (gezegen) vardır.

Güneş Surya Sy
Ay Chandra Ch
Mars Mangala Ma
Merkür Budha Bu
Jupiter Guru Gu
Venüs Shukra Sk
Satürn Shani Sa
K.Ay.D Rahu Ra
G.Ay.D Ketu Ke

Uranüs, Neptün, Pluton, Vedik Astrolojide kullanılmaz.Kuzey ve Güney Ay Düğümleri, Rahu ve Ketu’nun Satürn ötesi işlev gördüğü söylenir .
Vedik Astroloji (Jyotish)’te, Raşhi’ler (Burçlar) şöyle adlandırılır.

1-Koç Mesha
2-Boğa Vrishabha
3-İkizler Mithuna
4-Yengeç Karka
5-Aslan Simha
6-Başak Kanya
7-Terazi Tula
8-Akrep Vrischika
9-Yay Dhanu
10-Oğlak Makara
11-Kova Kumbha
12-Balık Meena

Vedik doğum haritasında Rashiler (burçlar)sayı ile ifade edilirler.Örneğin;1.Bhava (evde), ‘5’ numara,o evin Simha Rashi(Aslan burcu) olduğunu ifade eder.Bu Bhava’da bir Graha(gezegen) varsa,sembollerini görürüz.Bhavalar ise rakamla yazılmaz, akılda tutulmalıdır.

12 Bhava (ev) aşağıdaki gibidir.

1. Bhava :Tanu Benlik,beden
2. Bhava:Dhana Servet
3. Bhava:Shaja Kardeş, cesaret
4. Bhava:Bandhu Yakınlar,destekliyenler
5. Bhava:Putra Oğul
6. Bhava:Ari Düşman
7. Bhava:Yuvati Eş(kadın)
8. Bhava:Randhra Savunması zor nokta
9. Bhava:Dharma Doğalyasa,kader,şans,din
10.Bhava:Karma Etkinlik,uğraş
11.Bhava:Labha Kazanç
12.Bhava:Vyaya Kayıp,aydınlanma

Lagna,(Yükselen) çok önemli olup tüm harita buradan okunur ve gezegenler Lagna’nın ve bulunduğu evin yöneticisi ile ilişkilendirilir ve dost, düşman vb.asaletler alırlar. Vedik Astrolojide, gezegenlerin (Aspect) görünümleri,aralarındaki derece farkına göre değilde, evden eve sayarak olur. Ayrıca bir türev astrolojisi olduğu için evden eve sayma yerleşik bir kaidedir ve mükemmel bilgiler verir.
Sy,Ch,Bu,Ma,Gu,Sa,Ra,Ke, mutlaka 7.eve,ayrýca Ma,4,8,Gu,5,9,11,Sa,3,10,Ra ve Ke,5,9. evlere, kendi bulundukları evden,Drishti yaparlar.
Jyotish’de Gochar (transitler)a bakmak için, Ay’ın bulunduğu burç birinci ev olarak kabul edilir.Eğer, Ay’ınız 3. Rashi (burç) Mithuna (İkizler)de, yükselen Aslan 5.Rashi ise,Lagna’ya(yükselen) 3.Rashi, Mithuna konulur ve yavaş hareket eden gezegenler yani öncelikli olarak Sa,Gu, Ra, Ke, ve daha hızlı hareket ederek transit yapan Sy,Ch,Ma,Bu,Sk hangi burçtan geçiyorlarsa yerleştirilir.
Vedik Astroloji’de Ay çok büyük önem taşır.Ay’ın konuk olduğu 27 Nakshatra (yıldız kümesi) ev vardır. Kişi doğduğunda, ciğerlerine ilk nefes gidip bağırdığında Ay’ın içinde bulunduğu Nakshatra’nın yönetici gezegeni onun başlangıç Dasha’sını oluşturur.Olayların ne zaman olacağını belirlemek için, Gochar’ın (transit)bilgisinin yanı sıra bir tahmin ögesi olarak Dasha sistemi kullanır.Dashalar yaşamda önemli değişikliklerin ne zaman olacağını açıklar.
Mahadasha(büyük dasha)ki gezegen , insan yaşamı ile ilişkili olarak
6-20 yıl arasında süren dönemleri oluşturur. Bunların kendi içinde küçük (Antardasha)dönemi ve daha küçük dönemler bulunur.
Bu daha küçük dönemler saatlik dönemlere kadar inebilir. Dashaları bilen bir Jyotishi(astrolog),bir insanın uzun yıllar başarısız olup sonra nasıl üne kavuşacağını görebilir.Aynı şekilde hayatın hangi döneminde inişe geçeceğini veya fiziksel değişiklikler olabileceğini söyleyebilir.
Jyotish’de Yoga’lar, Varga’lar,Tithi’ler vb.,Batı Astrolojisi ile farklı daha bir sürü detay özellikler vardır.Çok geniş bir bilgi olan Jyotish’i kullanabilmek için çok iyi eğitim görmek ve aynı zamanda ruhsal olarak kendini aşmayı, arıtmayı amaç edinmek gerekir. Yetenekli bir Jyotishi bir insanın tablosunda evrendeki her şeyin örtülü,belirmemiş tarafını görebilir.
“İnsanların ve yaradılışın ilerleyişinin ve gelişiminin tamamı gezegenlerin idaresi ve otoritesi altındadır”. Parashara.

Bu yazı Makaleler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir